Az ausztráliai bozóttüzek
Annyi rossz dolog történt az idei esztendő első felében, hogy nehéz lenne megmondani, melyik volt a legrosszabb: koronavírus, Donald Trump a harmadik világháborút próbálja előidézni, amerikai zavargások, Kobe és Gigi Bryant halála, no meg persze az ausztráliai bozóttüzek, amik túlzás nélkül beárnyékolták az első hónapok megítélését.
Az ausztráliai erdőtüzek alaposan megkeserítették a vadvilág életét
Szépen lassan stabilizálódott a helyzet, ma már sokkal barátibb a helyzet, mint pár hónapja, de sajnos az a pár hónap bőven elég volt ahhoz, hogy ne csak az emberek, de a vadvilág életét megkeserítsék a tomboló tűznyalábok. Ennél a pontnál jönnek be a drónok, mint hasznos segédeszközök.
A különféle szervezetek, cégek azon nyomban égnek indították a készülékeiket, amik aztán hőkamerákkal felvértezve keresték azokat az állatokat, melyek túlélték a tüzeket, de esetleg elbújtak, vagy rosszabb esetben megsérültek. Rengeteg sebesült koalát sikerült így például megóvni, valamint a mai napig találnak túlélő egyedeket ezen módszer által.
Csernobili tűzoltás
Csernobilt talán senkinek nem kell bemutatni - mármint nem az HBO-féle tévésorozatot, hanem azt az atomerőművet, mely 34 éve katasztrofális eredményt idézett elő, és mint azt utólag megtudtuk, bőven elkerülhető lett volna, ha a vezetői döntések során nem felelőtlen lépéseket tesznek az illetékesek.
Igen, ez a csernobili tűz... elképesztő
Most áprilisban viszont erdőtüzek ütöttek ki a területen, ami távolról sem szokatlan, hiszen rendszerint ütnek ki tüzek a környéken. Mégis ezúttal a szokatlanul meleg és száraz tél miatt ez még inkább elfajzott. Azért is fontos volt, hogy megállítsák a tüzet, mert nem engedhették, hogy átkerüljenek a nyalábok a harminc kilométerre lévő kizárási zónába, ahol a sugárzás mai napig a legerősebb.
Tíz drónt vetettek be a helyszínen, melyek között két DJI Mavic Enterprise is szerepelt. Ezek azért voltak fontosak, mert így a füstön keresztül monitorozni tudták a behatoló csapatokat, és figyelni tudták, hogy ne tévedjenek olyan terepre, ahol különösen nagy veszélynek lennének kitéve a tűzzel szemben.
A kritikus állapotban lévő csecsemő megmentése
Az emberélet megfizethetetlen, így az, hogy mindent megteszünk annak megmentéséért, teljesen evidens. Ettől függetlenül sok esetben hallani olyan szomorú esetekről, amikor mégsem élnek ezzel a magától értetődő gyakorlattal az illetékesek, viszont ez történetesen egy olyan helyzet, ahol megtették, amit meg kell.
A Zipline kulcsfontosságú játékos a szállítások során
Konkrétan a Zipline mentette meg egy kritikus állapotban lévő, kilenc napos újszülött életét, akinek sürgősen vérkészletre volt szüksége. Egy 105 kilométeres utat tett meg a Zipline mindössze negyven perc alatt, és miután kiértek, sikerült megmenteni az újszülött életét.
Pontosan nem lett azóta sem megosztva, hogy egészen konkrétan milyen egészségügyi problémája volt a csecsemőnek, de talán ez nem is fontos: a lényeg az, hogy itt egy újabb szituáció, amiben a drónok egy kritikus szituáció megoldásához köthetőek, és bizony pozitív mintapéldaként szolgálhatnak a laikusok számára is.
A befagyott tó közepén rekedt lány
Ismét egy személyesebb, nem annyira nagyobb réteget érintő helyzetet hozunk fel, nevezetesen amikor a befagyott Michigan-tó közepén rekedt egy 15 éves lány, akit aztán egy DJI Mavic 2-essel találtak meg a hatóságok. Egy, a közelben lakó személy értesítette őket, aki a tó mellett morgott és ugatott.
A befagyott michigani tó látképe nem mindennapos
Ugyanez a kutya bandukolt előtte a lány mellett, így nem igazán volt kérdés, hogy miért is morog egészen konkrétan. Elnézve, hogy nem volt látótávolságban a lány, így a hatóságok azonnal útnak indították a drónjukat, majd némi repülés után meg is találták a befagyott tó közepén.
Létrával hozták fel aztán a lányt a partra, úgyhogy teljesen épségben megúszta a helyzetet a lány. Ebben az esetben benne van a pakliban, hogy nem történt volna tragédia, ha nem drónnal, hanem simán emberi erőforrásokkal kezdik keresni, viszont sokkal gyorsabb volt így a procedúra.
A vízbe fúlt elefántok és a túlélők
A thaiföldi Khao Yai Nemzeti Park esete egyenesen tragikus: hat elefánt fúlt a vízbe, akik egy vadon élő csorda részei voltak, azonban nem sokkal utána körberepülték drónnal a környéket, és egy közeli vízesésnél két elefántot is találtak, akik túlélték a szomorú szituációt.
Legalább az elefántok egy részét sikerült kimenteni
Ezután nyomolvasást kezdtek alkalmazni az illetékesek, hogy visszatereljék őket természetes élőhelyükre, úgyhogy végül happy enddel zárult a történet: ők hazajutottak, és remélhetőleg azóta is boldogan, békésen tengetik mindennapjaikat. Mondhatnánk úgy is, hogy kihozták ebből, amit lehetett.
Persze az ilyen helyzetekhez hozzá kell tenni, hogy az lenne a legjobb, ha soha nem kellene egyáltalán még drónokat se hasznosítani, hiszen nehéz "öröm az ürömben" kaliberű következményről beszélni így. Ettől függetlenül viszont mindenképp jó, hogy a kármentésben aktív szerepet vállalnak ezek a készülékek.
A beomlott aranybánya
Nemcsak a felszínen, de a barlangokban is kiváló segítséget tudnak nyújtani a drónok - ezt bizonyítja az az eset is, amikor az ausztráliai Tasmaniában beomlott egy aranybánya, miközben a munkások még mindig bent tartózkodtak. A túlélők felkutatása érdekében vetettek be egy repülő masinát.
Nemcsak a felszínen, de a bányákban is megállják a helyüket a drónok
Ez a hőkamerán túl egy robotkamerát is kapott, hogy maximalizálják a repülőben rejlő lehetőségeket, és többé-kevésbé sikerült is az akció; azért többé-kevésbé, mert az eset hírverését követően sehol nem folytatódott a sztori a médiában, így nem is tudtuk meg, hogy az az egy munkás, akit nem találtak, végül meglett-e.
Nagyon valószínűnek tartjuk, hogy nemleges a válasz, lévén azért azt elég nagy csinnadrattával hirdették volna, ha sikerült volna megmenteni. A többi dolgozót viszont épségben kihozták, ami pedig egy tökéletes bizonyíték arra, hogy nemcsak felszínen állják meg a helyüket ezek a kis gépek.
Ezt a hat esetet szedtük most össze, viszont a jövőben nem kizárt, hogy ismételten elővesszük ezt a cikksorozatunkat is, mint ahogyan azt szoktuk máskor is. Mindenképp osszátok meg velünk a kedvenc drónos mentőakcióitokat, és merüljünk el egy kicsit a pozitivitás medrében!