Az amerikai GPS (Global Positioning System) európai megfelelője már 2016 végén megkezdte tesztfázisban a működését, amelynek célja, hogy GPS és az orosz GLONASZSZ (Glonass) rendszerektől függetlenként működjenek, hiszen utóbbiak kereskedelmi használatát háborús konfliktus esetén felfüggeszthetik, mivel azok katonai felügyelet alatt állnak.
Az egyébként is roppant megbízható rendszer most bejelentett HAS funkciója jelentősen javítja a pontos helymeghatározási adatokat és olyan helyinformációkat biztosít, amelyek létfontosságúak az emberek és a vállalkozások számára, a mezőgazdaságtól a drónnavigáción keresztül az autonóm vezetésig.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a Galileo HAS pozicionálási pontossága vízszintes tartományban 20 centiméternél, függőlegesben pedig 40 centiméternél jobb, ami nem csak az építkezésben, a vasúton, az autóiparban, a légi és tengeri közlekedésben, de a drónos - ezen belül is leginkább a mezőgazdaság és az ipar - területeken is hatalmas segítség lesz.
A Galileo HAS szolgáltatásának további jellemzője, hogy az EU beépítette az Open Service Navigation Message Authentication szolgáltatást, amelynek célja, hogy megakadályozza a hackerek számára a helyzet-meghatározási adatok meghamisítását.
A Galileo rendszert egyébként az ipari drónok mellett már a legtöbb hobbi- és szabadidő drón is használja - a másik két rendszerrel együttműködve.