A merőben új autonóm navigációs rendszer alapjául a hangyák tájékozódási módszerét vették alapul: többek között ezek a rovarok ugyanis úgy számítják ki lépéseiket a biztonságos hazaúthoz, hogy kombinálják az odometriát (nyomkövető mozgást) a vizuálisan irányított viselkedéssel (memória ellenőrzése).
Az úgynevezett "snapshot" modellben a rovarok időnként pillanatfelvételeket készítenek a környezetükről. Amikor egy pillanatfelvétel közelében vannak, összehasonlítják az aktuális látványt, megkeresve a különbségeket, ezzel segítve elő, hogy pontosan vissza tudjanak navigálni a pillanatképhez, majd korrigálják az esetleges "eltolódásokat".
Éppen ezért ezek az apró, a jelenlegi állapotokat figyelembe véve mindösszesen 56 grammos súlyú drónok lehetővé teszik a szűk, fedett vagy éppen veszélyes területeken való navigálást. Ráadásul mivel költséghatékony az előállításuk, ezért nagy számban telepíthetők, hatékonyan lefedve hatalmas területeket, például üvegházakat, ahol a kártevők vagy betegségek korai felismerésére használhatók, de éppen ilyen hatékonyak tudnak lenni a raktárkészletek nyomon követésére is.
A csapat a Science Robotics szakmai lapban tette közzé tanulmányát.
Borítókép fotó kredit: Guido de Croon / TU Delft| MAV Lab