Hangya módjára tájékozódik a mindössze 56 grammos drón

2024. július 20.
34.0541
marco profilja, adatai
marco
A TU Delft technológiai egyetem kutatói egy újfajta drónos tájékozódási módszeren dolgoznak, amellyel GPS és egyéb helymeghatározó megoldások helyett egy teljesen újfajta megközelítést alkalmaznak, amihez a rovarvilágból merítettek ihletet.

A merőben új autonóm navigációs rendszer alapjául a hangyák tájékozódási módszerét vették alapul: többek között ezek a rovarok ugyanis úgy számítják ki lépéseiket a biztonságos hazaúthoz, hogy kombinálják az odometriát (nyomkövető mozgást) a vizuálisan irányított viselkedéssel (memória ellenőrzése).

Az úgynevezett "snapshot" modellben a rovarok időnként pillanatfelvételeket készítenek a környezetükről. Amikor egy pillanatfelvétel közelében vannak, összehasonlítják az aktuális látványt, megkeresve a különbségeket, ezzel segítve elő, hogy pontosan vissza tudjanak navigálni a pillanatképhez, majd korrigálják az esetleges "eltolódásokat".

Hangya módjára tájékozódik a mindössze 56 grammos drón - 2. kép

Az új fejlesztéssel apró drónokat (és persze robotokat) lehet létrehozni, hiszen nincs szükség a komoly rendszerekre, mint például a LiDAR és a GPS eszközök. Ráadásul ez utóbbi beltéren nagyrészt nem is működőképes vagy épp nem hatékony, zsúfolt környezetben pedig pontatlan. A beltéri vezeték nélküli jeladók költségesek és nem praktikusak olyan helyszíneken és esetekben, mint például a keresés vagy a mentés.

Éppen ezért ezek az apró, a jelenlegi állapotokat figyelembe véve mindösszesen 56 grammos súlyú drónok lehetővé teszik a szűk, fedett vagy éppen veszélyes területeken való navigálást. Ráadásul mivel költséghatékony az előállításuk, ezért nagy számban telepíthetők, hatékonyan lefedve hatalmas területeket, például üvegházakat, ahol a kártevők vagy betegségek korai felismerésére használhatók, de éppen ilyen hatékonyak tudnak lenni a raktárkészletek nyomon követésére is.

Hangya módjára tájékozódik a mindössze 56 grammos drón - 3. kép

A kutatók többféle beltéri körülmény között tesztelték módszerüket egy 56 grammos Crazyflie Brushless drón (amelyet már a Torontói Egyetem kutatói is hasonló feladatokra) segítségével panorámakamerával, mikrokontrollerrel, és egészen elképesztő, mindössze 192 kB memóriával. MIután a drón felszállt és a célpont felé repült, időnként megállt, hogy fényképeket készítsen a környezetéről, visszaúton pedig elemezve a vizuális irányjelzést, ugyanazt az utat választotta visszafelé, rendszeresen korrigálva az irányát, összehasonlítva jelenlegi helyét az útpont-fotókkal.

A csapat a Science Robotics szakmai lapban tette közzé tanulmányát.

Borítókép fotó kredit: Guido de Croon / TU Delft| MAV Lab
5 hozzászólás

Repülős

10 hónapja,

Nem semmi! meglepett smiley

válasz erre

Bandita

10 hónapja,

Wooooooow! meglepett smiley Nagyon komoly!!!!

válasz erre

Elvis

10 hónapja,

Übermenő cucc! meglepett smiley

válasz erre

Ronalddo

10 hónapja,

Aztarohadt. meglepett smiley Mondjuk igazán az lepeptt meg hogy a hangya így tájékozódik! röhögő smiley

válasz erre

Chuck

10 hónapja,

Ez iszonyat menő!

válasz erre